Renovace starého skleníku

Renovace starého skleníku

7. 12. 2022

Pokud již váš starý skleník neslouží jako dříve a přemýšlíte o renovaci, poradíme Vám, jaké druhy polykarbonátových desek jsou vhodné na výplně a proč je polykarbonát lepší volba než sklo. Renovací starého ušetříte Váš čas i finance! Pro dlouhodobou životnost skleníku jsou vhodné zejména polykarbonátové desky, které  mají výrazně vyšší životnost, než sklo.

Polykarbonátový skleník

Připravte se na teplé jarní dny s plánováním rekonstrukce starého skleníku. Pokud vám skleník už neslouží jako předtím, sklo je křehčí, rám zrezlý, je čas na jeho renovaci. Při renovaci nejsou potřeba žádné velké výdaje ani práce, jako při kompletní výměně. Modernizací starého skleníku prodloužíte jeho životnost a jeho údržbu snížíte na minimum. V našem článku se dozvíte rady a tipy pro snadnou renovaci svého skleníku. 


sklenik1.jpg

Proč zrovna polykarbonát? 

Polykarbonátové skleníky nepotřebují betonovou základnu, je tak možné zvolit například plechovou základnu, v případě, že povrch na který skleník bude stavěný na stabilní povrch.

Hlavní výhody polykarbonátové výplně:

  • lepší tepelně-izolační vlastnosti než sklo
  • chrání rostliny před přímým slunečním svitem
  • lepší odolnost proti nárazu
  • během méně slunných dnů se skleník rychleji a lépe zahřívá
  • chrání rostliny před přímým slunečním svitem, nehrozí spálení

Původní skleník před renovací

stary_sklenik-copy-1.webp

Skleník po renovaci

sklenik2-copy-1.webp


Pozor na levné a nekvalitní
polykarbonátové desky

Pro prodloužení životnosti renovovaného skleníku je velice důležité vybrat kvalitní polykarbonátové desky. Přinášíme pár tipů, na co si dát pozor při výběru polykarbonátových desek:



  • příliš nízká cena desek
  • neznámá, nebo žádná obchodní značka
  • nekompletní certifikace
  • podezřelé místo projede

Jak postupovat
při renovaci skleníku

1. Odstraňte původní skleněné výplně. Po odstranění výplní očistěte rám od starého tmelu. Skla zlikvidujte ve sběrném dvoře, nebo na místě určeném k likvidaci. 

2. Rám ošetřete od koroze, staré barvy a ostatních nečistot. K odstranění můžete využít flexu s kotoučem se smirkovým plátnem. Při použití brusky nezapomeňte na ochranu dýchacích cest. Pokud pro odstranění starých nátěrů využijete odstraňovač, dbejte zvýšené opatrnosti a důkladně chraňte oči a ruce ochrannými pomůckami. Odstraňovače starých nátěrů bývají velmi agresivní.
3. Desky Vám naformátujeme, nebo lze desky naformátovat svépomocí na požadované rozměry. Při formátování počítejte, že desky se mohou působením tepla roztáhnout až o 1 cm.  Formátování provádějte nejlépe přímočarou, nebo ruční pilou. Před dalším krokem dutinky desky důkladně očistěte od nečistot vzniklých v důsledku řezání. Dutinky desky lze očistit od pilin tlakovým vzduchem. 

4. Po formátování desek a jejich následném očištění je potřeba nechat dutinky zaslepit. Dutinky vám můžeme zaslepit u nás, nebo je můžete zaslepit svépomocí.  Před zaslepením odlepte kus fólie z každé strany dutinek. V případě, že dutinky zaslepujete sami, využijte k tomu hliníkovou pásku. Celou fólii nestrhávejte!
5. Naformátované a zaslepené desky vložte do připravené konstrukce. Nové panely lze přidělat šrouby, speciálním lepidlem, kovovými pacičkami s gumou, nebo v případě přizpůsobeného rámu pouze zasunout.

6. Po dokončení instalace desek do konstrukce odstraňte zbylou fólii.