Vyvýšený záhon svépomocí

Vyvýšený záhon svépomocí

6. 9. 2021

Vyvýšené záhony nejsou náročné na vybudování, jsou nenáročné i z hlediska údržby a nabízejí Vám i Vaší zahradě množství benefitů. Pokud chcete vědět, jak si postavit vyvýšený záhon, v našem článku se dozvíte množství praktických informací.

Vyvýšený záhon je jakýsi velký kontejner určený pro pěstování rostlin, který je umístěn nad úrovní země a je naplněn zeminou. Jde o box bez dna a uzavřeného vrchu, čili je to v podstatě jen jakýsi rám. Ten si můžete umístit na vhodné místo ve vaší zahradě a těšit se z plodů vaší práce. K těm se však dostaneme později.

Taková forma zahradničení je velmi flexibilní, protože si můžete zvolit, jak velké záhony chcete mít a jaké by měly mít tvary. Ve vyvýšeném záhonu lze pěstovat nejen zeleninu, ale i květiny či bylinky. Důležitý je také výběr správného materiálu pro výstavbu záhonu. V článku se dozvíte, jak vybudovat Váš záhon z dřevo-plastových prken TWINSON, které poskytují oproti dřevinám delší životnost a snadnější údržbu.


Proč zvolit dřevo-plastová prkna TWINSON

Odolnost proti
vnějším vlivům

Díky plastu jsou prkna odolná a nepodléhají vnějším vlivům. Dřevo Vám pak zaručí příjemný kontakt s prknem i bosou nohou a atraktivní vzhled.

Snadná údržba a
montáž

Kompletní systémové řešení Vám usnadní práci a zkrátí čas montáže. Díky použitým materiálům nevyžadují údržbu prkna ani nosná konstrukce!

Vysoká odolnost a
životnost

Vysoká kvalita materiálů Twinson zaručuje maximální životnost a odolnost materiálů podpořenou 25 letou zárukou.



Materál z našeho
e-shopu

Kromě prken a profilů z našeho e-shopu budete pro stavbu potřebovat samořezné
vruty o max. délce 2 cm, nopovou fólii a doporučujeme pletivo proti škůdcům.


Stavba vyvýšeného záhonu

 
Výška záhonu bývá obvykle 50 až 90 cm. Přizpůsobte ji však svým potřebám tak, aby se vám co nejsnadněji v záhoně pracovalo. Pokud by byl například příliš vysoký, zalévání konví by bylo velmi nepohodlné. Šířka musí být taková, abyste pohodlně dosáhli do středu záhonu. Pokud k němu plánujete přístup z obou stran, může být 130 až 160 cm, pokud pouze z jedné strany, počítejte s poloviční šířkou. Délka i tvar jsou libovolné. Budou záviset ve velké míře na dostupnosti materiálu, kterým je třeba záhon naplnit a samozřejmě záleží i na prostorových možnostech, Vaší fantazii a vkusu. Nezapomeňte, že cestička mezi záhony by měla umožňovat manévrování se zahradním vozíkem.

 

Jak záhon založit

  1. Tvar budoucího záhonu si nejprve vyznačte provázkem.
  2. Půdu je třeba zbavit trávy a horní vrstvy půdy. Udělejte výkop hluboký 30 až 40 cm, travní drn i horní vrstvu půdy odložte stranou, později ji použijete na vrstvení.
  3. Otáčením zkypřete půdu na dně jámy.
  4. Dno a stěny vykopané jámy obložte drátěným pletivem s malými oky (10 × 10 mm nebo 12 x 12 mm), aby se do záhonů nedostali škůdci.
  5. Postavte bednění, které bude tvořit ohraničení záhonu. Vnitřní stranu bednění vyložte nopovou izolační fólií. Ta ochrání dřevěné bednění před vlhkostí zevnitř a zabrání nadměrnému odpařování vody z výplně záhonu.

Postup sestavení vyvýšeného záhonu

  1. Prkna nařežeme na požadovaný rozměr. Hliníkové profily upravíme dle výšky záhonu (počtu prken).
  2. Prkna přišroubujeme k profilům pomocí samořezných vrutů nebo profily předvrtáme.
  3. Záhon usadíme na předem připravený terén a rovnáme do roviny.
  4. V případě, že některá ze stran záhonu je delší než 1,5 m doporučujeme stěny vyztužit profilem a vzpěrou, aby nedošlo k prohnutí prken.
  5. Na vnitřní stranu záhonu připevníme sponkovačkou nopovou folii, aby se prkna nedostaly do přímého kontaktu s vodou při zalévání.

Čím záhon vyplnit

  1. Vnitřek záhonu se skládá z množství postupně se rozkládající organické hmoty. První vrstvu tvoří odstřižené větve z keřů a stromů, hrubé stonky slunečnic, kukuřice apod., čili materiál, který v sobě dokáže zadržet vodu.
  2. Druhou vrstvu představuje drn (kousky trávníku s tenkou vrstvou země). Ukládá se travnatou částí dolů. K ní se přidává sláma smíchaná s trávou, listy a půdou.
    Vrstvit můžete i nevyzrálý kompost, který v záhoně postupně svůj rozklad dokončí, kuchyňský odpad či bioodpad. Během plnění záhonu se ho snažte utlačovat a zalévat.
  3. Poté následuje třetí vrstva, tu tvoří nepřesetý, ale už vyzrálý kompost a nakonec jemně přesátý vyzrálý kompost smíchaný se zeminou v poměru 1 : 1. Poslední dvě vrstvy musí dohromady měřit minimálně 15 až 20 cm.